Čo nezabudnúť navštíviť vo Valencii
Na každého návštevníka čaká krásne historické centrum a veľa rôznych futuristických budov. To je Valencia, jedno z najzaujímavejších španielskych miest na strávenie niekoľkých úžasných dní.
Okrem kultúrneho šumu jej miest je vždy dobrým nápadom prechádzka alebo kúpanie na jej stredomorských plážach. Samozrejme, musíte ochutnať hlavné jedlo, paellu (pravá autentickosť!) a ďalšie pochúťky, ako sú mušle alebo mlieko z tigrieho orecha.
Valencia je vhodná na návštevu kedykoľvek, ale ak existuje jeden deň, ktorý je ešte výnimočnejší ako ostatné, tak je to 19. marec, keď sa oslavuje slávny sviatok Fallas pálením obrovských „kartónových sôch“. Stredomorské svetlo, mierne podnebie a očarujúci oheň robia z tohto mesta mesto, v ktorom budete chcieť zostať.
Čo ale nezabudnúť navštíviť počas svojho pobytu? Nižšie nájdete odpoveď! 🙂
Katedrála
Gotická katedrála je najvýznamnejšou sakrálnou stavbou Valencie a jej veža „el Miguelete“ je jedným zo symbolov mesta.
Katedrála bola postavená na mieste staršej mešity a začala sa stavať v 13. storočí s viacerými zmenami a dostavbami, kým bola v 17. storočí dokončená. Spája v sebe niekoľko architektonických štýlov, hoci gotika v nej jednoznačne prevláda. Jedným z najkrajších prvkov vo vnútri katedrály je Capilla del Santo Cáliz, kaplnka Svätého kalicha a bývalá kapitula s krásnou hviezdicovou klenbou, obrazom neba s 12 apoštolmi a Korunovaním Panny Márie.
Čestné miesto patrí relikvii kalicha alebo grálu, poháru z 1. storočia, o ktorom sa predpokladá, že ho kedysi použil Kristus pri Poslednej večeri. Výraznými prvkami exteriéru katedrály sú Puerta del Palau, najstarší vchod v románskom štýle s mudéjarskými prvkami, a Puerta de los Apóstoles (14. storočie). Tu sa každý štvrtok na poludnie koná Vodný tribunál.
Túto inštitúciu zriadil v stredoveku kráľ Jaume I.: každé dva roky sa vyberá osem zástupcov zo zavlažovacích oblastí v okolí Valencie, ktorí tvoria tribunál a rozhodujú o otázkach zavlažovania a distribúcie vody z rieky Turia. Jeho konanie je ústne, vo valencijskom jazyku, a proti jeho rozhodnutiam sa nemožno odvolať. Vodný tribunál zasadá a vykonáva spravodlivosť aj v súčasnosti. V roku 2009 mu UNESCO udelilo štatút nehmotného kultúrneho dedičstva.
Veža El Miguelete
Veža v gotickom štýle priliehajúca ku katedrále.
Je to jedna z najcharakteristickejších pamiatok mesta a nachádza sa vedľa hlavných dverí katedrály. Z jej vrcholu sa naskytá vynikajúci výhľad na Valenciu a jej úrodnú poľnohospodársku oblasť. Bola postavená v roku 1381 a má osemuholníkový pôdorys a solídny vzhľad. Najvyššie poschodie má oglejené okná a je zakončené zvonicou z 18. storočia.
Výmenník hodvábu (Hodvábna burza)
Klenot európskej gotickej civilnej architektúry
Hodvábna burza postavená v 15. storočí je gotickou pamiatkou Valencie par excellence.
Väčšia časť „Lonja“ (hodvábnej burzy) bola postavená v rokoch 1482 až 1492 pod vedením murárskeho majstra Pere Compteho. Dielo po jeho smrti dokončil jeho žiak, čo vysvetľuje prítomnosť renesančných prvkov. Hodvábna burza sa považuje za jeden z najkrajších príkladov gotickej civilnej architektúry v Európe. Jej podobnosť so starými stredovekými hradmi vychádza z divokého, pevnostného vzhľadu jej kamenných múrov.
Pozostáva zo štyroch častí: veže, miestnosti námorného konzulátu, pomarančovníkového nádvoria a miestnosti so stĺpmi. Objekt sa rozprestiera na ploche viac ako 2 000 metrov štvorcových v interiéri aj exteriéri. V nedeľu sa tu koná aj výstava mincí a známok.
Komplex Mesto umenia a vied (Komplex City of Arts and Sciences)
Mesto umenia a vied vo Valencii je jedným z najväčších vedeckých a kultúrnych komplexov v Európe.
Tvoria ho impozantné budovy ako Hemisfèric a Oceanogràfic a vyniká avantgardnou architektúrou, ktorú navrhli renomovaní architekti Santiago Calatrava a Félix Candela.
Mesto umenia a vedy vo Valencii sa nachádza v dvojkilometrovom areáli na starom koryte rieky Turia. Tvorí ho šesť veľkých prvkov: Hemisfèric (kino IMAX a digitálne filmy) Umbracle (krajinná vyhliadka), Múzeum vedy Príncipe Felipe (inovatívne interaktívne vedecké centrum), Oceanogràfic (najväčšie európske akvárium s viac ako 500 morskými druhmi), Palác umenia Reina Sofía (venovaný opere) a Ágora (viacúčelový priestor, v ktorom sa konajú koncerty a mnohé aktivity).
V rôznych centrách sa tu organizujú konferencie, výstavy, premietania, prehliadky a workshopy týkajúce sa vedy, techniky, prírody a umenia, ktorých cieľom je podnecovať zvedavosť a vzdelávanie rôznych typov publika.
Inštitút moderného umenia vo Valencii (IVAM)
Avantgardné hnutia 20. storočia
Výstavný program múzea sa točí okolo výskumu a šírenia súčasných umeleckých hnutí.
Múzeum sa zaoberá umeleckou avantgardou 20. storočia, od abstraktného umenia a pop artu až po európsky informalizmus a nové figuratívne hnutie. Jeho stála expozícia predstavuje zbierky Julia Gonzáleza a Pinaza a ponúka program aktivít s dočasnými výstavami, prednáškami, kurzami a workshopmi. Nachádza sa tu aj podzemná miestnosť, kde si návštevníci môžu pozrieť veľký úsek stredovekých mestských hradieb Valencie, ktoré boli zbúrané pred viac ako sto rokmi a objavené počas stavebných prác na budove múzea.
Múzeum vedy
Múzeum určené na dotyk, pocit a premýšľanie
Toto je jedna z oblastí, ktoré tvoria Centrum umenia a vedy.
Budovu Múzea vedy navrhol slávny španielsky architekt Santiago Calatrava. Má tri poschodia, z ktorých každé ponúka približne 8 000 metrov štvorcových výstavnej plochy. Prostredníctvom rôznych workshopov, aktivít a interaktívnych panelov sa návštevníci môžu zabaviť pri objavovaní princípov vedy a techniky a toho, ako tieto prispievajú k zlepšeniu kvality života.
Palác regionálnej vlády vo Valencii
Honosná gotická budova postavená v roku 1421 ako sídlo autonómnej vlády Valencie, ktorá mala na starosti zastupovanie Valencie pred súdmi. Palác je rozdelený na tri podlažia s obdĺžnikovými oknami na prízemí, trojitými oknami so stĺpmi na hlavnom podlaží a galériou na najvyššom podlaží. V 16. storočí bola pristavaná renesančná spodná časť, ktorú postavil Juan Corbera.
Vežu zdobí klasický frontón nad oknami a renesančná ikonografia. Celú stavbu korunuje balustráda zdobená murovanými guľami, ktoré napodobňujú El Escorial. Najvýraznejšími prvkami interiéru budovy sú nádvorie a sála Sala Nova vo veži.
Auditórium Palau de la Música
Jeho akustika bola jednohlasne vyzdvihnutá a považuje sa za jednu z najlepších sál v Európe.
Bola otvorená v roku 1987, nachádza sa vedľa záhrad Turia a je jednou z najcharakteristickejších budov Valencie. Jednou z jej hlavných charakteristík je transparentnosť. Obrovská sklenená kupola, ktorú navrhol Ricardo Bofill a ktorá vedie paralelne s riekou Turia, slúži ako hlavný vchod, dokonale začlenený do okolitých záhrad. Svetlo a harmónia zvonku prechádzajú cez sklo a vytvárajú hrejivú atmosféru. Po prekročení obrovského foajé získate prístup do jednotlivých koncertných sál.